Bantice

Dnes je Tuesday 02/25/20,
svátek má LilianaVážení návštěvníci této rubriky,

věříme, že níže uvedené prospěšné informace najdou své cílené skupiny a toto místo na internetových stránkách Vaší obce bude patřičně navštěvováno.
Věříme, že mimo pravidelného informačního zpravodajství zde najdete pokyny, které budou prospěšné zejména při prevenci, tak jak je pro Vás připravuje PIS PČR Znojmo.  Ajaxův zápisník


Dopadený zloděj (12/01/09)
Chytili zloděje v trafice, předtím kradl patnáctkrát
3.11.2009
Strachotice – Přímo při činu přistihla hlídka znojemských policistů zloděje, který kradl v trafice ve Strachoticích. „Dvaatrřicetiletý muž ze Znojemska vnikl za použití násilí do obchodu. Zaměřil se na cigarety, kterých se pokusil odnést za téměř dvacet tisíc korun.
V jeho počínání ho ale zastavili policisté a muž skončil v cele,“ sdělil znojemský policejní mluvčí Jan Křepela.
Policisté podle mluvčího v obci konali obvyklou hlídkovou službu.
Dalším šetřením znojemských kriminalistů vyšlo ale najevo, že zadržený muž je důvodně podezřelý z dalších patnácti vloupání do pohostinství a obchodů na Znojemsku za poslední tři měsíce. „Přes léto se vloupal do pohostinství, prodejen a dalších provozoven v jedenácti různých vesnicích, třeba v Želeticích, Hrádku, Banticích, Skalici, Šatově, Vrbovci i jinde. V některých hostincích kradl dokonce dvakrát. Většinou bral hlavně cigarety, nepohrdl ale ani alkoholem nebo cukrovinkami. Celkově způsobil škodu za sto šedesát tisíc korun,“ vypočítal Křepela.
Policie na případu dál pracuje, proto nelze vyloučit, že konečný počet případů bude ještě vyšší. Zloději hrozí až tři roky vězení.
zdroj znojemský deník

Zahájení provozu přijímacího střediska pro uprchlíky  v Zastávce u Brna (11/26/09)
Zastávka: útočiště pro uprchlíky se změnami
www stránky zařízení
Zastávka - Uprchlický tábor v Zastávce u Brna dříve poskytl azyl tisícům cizinců. Od listopadu je z něj přijímací zařízení, v němž zatím požádalo o mezinárodní ochranu 29 lidí.
Autor:
Marija Nobilisová, Brněnský deník.cz

Uprchli z rodné země a zamířili na Brněnsko. V Zastávce teď žádají o mezinárodní ochranu.
Zdi nově otevřeného přijímacího střediska ukrývají od neděle devětadvacet cizinců, kteří z areálu nesmějí vycházet.
„Teď je ze Zastávky uzavřené karanténní zařízení. Každý žadatel o azyl, který k nám přijde, tady musí zůstat tři týdny,“ uvádí ředitel střediska Josef Sekerka a zahajuje prohlídku střediska, které od léta změnilo vzhled i účel.
Zastávka nahradila kvůli nenaplněné kapacitě dalších uprchlických zařízení v zemi zrušené přijímací středisko ve Vyšných Lhotách. Zvenčí vypadá stejně jako už několik let, uvnitř však jsou opravené pokoje, nové kamery a zesílené bezpečnostní zařízení.
„Zbývá jen dokončit kamerový systém. S jeho pomocí budou zaměstnanci předcházet případným konfliktům, které by ve středisku mohly vzniknout,“ popisuje novinky ředitel.
Míjíme malý obchůdek u schodů první budovy. Cizinci, kteří se kvůli zdravotním prohlídkám a ověření totožnosti nedostanou několik dní ven, tady mají k dispozici prodejnu. Koupí v ní všechno potřebné, alkohol však v regálech nenajdou.
Míříme k ubytovně, do které se od neděle stihlo nastěhovat téměř třicet uprchlíků ze zemí bývalého Sovětského svazu, Afriky i Asie. Před vchodem potkáváme pokuřujícího muže v černém. Mlčky pozdraví a ustoupí.
Ochranka v Zastávce je nyní dvojnásobná, tvoří ji pět mužů. „Ale ne kvůli nebezpečnosti uprchlíků, jen při transportech potřebují doprovod,“ upřesňuje ředitel.
Víc mužů než žen
Chodby ubytovny jsou zatím tiché, téměř bez známek života. Nově vymalované i zařízené pokoje, které pojmou přes dvě stě lidí, čekají na další obyvatele.
Zatímco před půl rokem tady dominovaly ženy, teď na dvoře i chodbách ubytovny potkáváme jen muže různé barvy pleti. „Ženy jsou tu jen tři,“ podotýká Sekerka. I to je důvod, proč je dříve tolik využívaná šicí dílna opuštěná.
Stejně jako další místa, kde mohou uprchlíci trávit volný čas. „Noví klienti jsou hodně nedůvěřiví. Zatím si na středisko zvykají a do dílen se nehrnou,“ okomentoval prázdné místnosti ředitel.
U vchodu do výtvarné dílny nás místo záplavy výrobků a barevných stěn dřívějších prostor vítají bílé zdi. Všude leží napůl rozbalené krabice, na stole pár barev a pohozené papíry. Přípravy multikulturního centra vrcholí.
„Budou tady vedle sebe čajovna, knihovna i výtvarná dílna,“ plánuje vedoucí výtvarné dílny Tomáš Valčik.
Do místnosti nesměle vstoupí asi dvanáctiletý tmavovlasý chlapec. Přívětivě se usmívá a beze slova se usadí za pracovní stůl k malování.
„To je Iráčan, přijel spolu se svou nemohoucí matkou. Doprovázel ji až z Bagdádu,“ poodhaluje osud jednoho z žadatelů o mezinárodní ochranu Sekerka.
Úplně jiná je také atmosféra v dětském centru, kde bylo před čtyřmi měsíci slyšet žvatlání v arabštině i mongolštině. Nyní zeje prázdnotou. „Dětí máme jen pár a drží se u rodičů,“ vysvětlil ředitel.
Přijímací středisko je víc hlídané než bývalý uprchlický tábor. Na několika dveřích přibyla zařízení na karty, ven se dostanou jen zaměstnanci zařízení. Přísnější je i kontrola žadatelů.
Procházíme jídelnou, ve které za chvíli kromě výdeje jídla začne i sčítání. „Musíme všechny uprchlíky třikrát denně zkontrolovat. Snažíme se to dělat nenásilně, jména odškrtáváme v jídelně,“ řekl Sekerka. Když se někdo z cizinců nedostaví, musí ho zaměstnanci zařízení vyhledat.
K odchodu ze zařízení však zatím cizinci nemají důvod. Doufají, že odejdou někdy v budoucnu. S potvrzením o uděleném azylu.


Cizinecká policie Brno (02/23/09)
Brno - Cizinecká policie si v Brně vzala na mušku ubytovny. V souvislosti s propouštěním hledala lidi, kteří tam žijí nelegálně nebo mají problémy s doklady. Jen za první dva měsíce roku už policisté vyhostili 45 cizinců. Policejní kontroly se dále zaměří na zaměstnavatele, kteří v nedávné minulosti zahraniční dělníky hojně využívali.

vloženo: 23. 2. 2009 16:11, autor: ČT24
více na ČT24
 

Obsah sekce POLICIE ČR informuje a radí