Bantice

Dnes je Friday 02/21/20,
svátek má Lenka

Napoleonské dny - pochod (07/23/09)
Pochody k Dobšicím
Různé jednotky účastnící se vzpomínkové akce 200. výročí bitvy u Znojma pořádají pochody z různých směrů ke znojemskému bojišti, kde v pátek 10. července postaví mezi Dobšicemi a Oblekovicemi stanový tábor.

Od zítra pochodují voltižéři 30. pluku a gardový námořník od Mohyly míru na slavkovském bojišti přes Pohořelice a Bantice do Dobšic, kam dorazí v pátek. Ponesou s sebou symbolicky prsť hlíny od Slavkova ke Znojmu, kterou uloží u pomníku v Dobšicích, a současně přinesou světlo z kaple Mohyly míru, jež bude v Dobšicích plát po celou dobu konání akce.

Ve čtvrtek pak vyrazí z Novosedel 12 jezdců (mezi nimi 10. eskadrona gardových jízdních myslivců z Francie) a 44e bataillon de flotille, projdou podél Jevišovky Hrušovanami, Českými Křídlovicemi, Boroticemi, Lechovicemi a nocovat budou v Banticích, kde se k nim přidá "první kolona" od Mohyly míru. Společně dorazí v pátek do Dobšic. Trasa druhého pochodu je volně inspirována trasou, kterou sledovala pravokřídelní divize Davoutova sboru během svého pochodu od Mikulova ke Znojmu.

Z opačného směru, z Vranova nad Dyjí, budou pochodovat voltižéři 18. pluku řadové pěchoty.

Vzpomínkové akce se od pátku do neděle zúčastní na 450 vojáků v uniformách amád Francie, Varšavského vévodství, Rakouska, Ruska, Pruska. Kromě České republiky přijedou z Polska, Slovenska, Rakouska, Itálie, Francie a Německa.
mapa z let 1764-1768

Koncert Pavla Šporcla v Banticích (07/23/09)
16.7.2009 - Houslový virtuóz Pavel Šporcl (33) byl aktérem zřejmě světové premiéry koncertu vážné hudby odehraného mezi kombajny a traktory. V rámci hudebního festivalu Znojmo, jehož je patronem, zahrál Čtvero ročních dob od Antonia Vivaldiho v show roomu zemědělské firmy v Banticích, kde se běžně prodávají kombajny. Nápad uspořádat koncert právě zde, se zrodil v hlavě dirigenta a uměleckého ředitele festivalu Romana Válka, kterému loni učarovala akustika tohoto netradičního místa.

"Je vidět, že i v prodejní hale jde udělat nádherný koncert se skvělou akustikou a úžasným publikem," řekl Šporcl Korzu těsně po vystoupení. To bylo beznadějně vyprodané už několik dnů předem.
Další zvláštností koncertu bylo i to, že Šporcl hrál koncert s barokním orchestrem a tudíž byl nucen přeladit své housle o půl tónu níž, než je obvyklé.
"Je to pro mě velice složité. Protože mám absolutní sluch, tak ač hmatám a tahám ve stejných místech, hraji jiné tóny, což je docela obtížné. Je to podobné, jako kdyby vám někdo posunul všechny znaky na klávesnici počítače o jednu řadu," vysvětluje Šporcl. "Současně to ale pro mě byla inspirace a důvod, abych se na tento koncert hodně soustředil."
Nakonec se ale vše povedlo a obecenstvo jeho výkon ocenilo dlouhým potleskem a standing ovation.
Houslistu letos ještě čeká 16 koncertů v rámci jeho letošního vivaldiovského turné.
  

Rybník v Banticích (02/23/09)
rybník mapa
Byla dokončeny práce na vybudování rybníku a mokřadu. Jeho poloha je vyznačena na mapě modrou barvou.


Obsah sekce Události v obci